Kot balijski

CHARAKTER

Kot balijski jest długowłosą odmianą kota syjamskiego, poza długością sierści, prawie nie różni się od swojego krótkowłosego krewniaka. Zwykle nie ma jednak tak mocno wydłużonej czaszki jak syjamy nowego typu - jego głowa ma bardziej zaokrąglony kształt. Hodowcy balijczyków chcąc poprawić wygląd swoich pupili kojarzą je bardzo często z kotami syjamskimi; można je również łączyć z kotami jawajskimi i orientalnymi krótkowłosymi. 

To kot średniej wielkości, szczupły, elegancki, o orientalnej urodzie i lekko wydłużonej sylwetce; waży od 2,5 do 5 kg.

Ma średniej wielkości klinowatą głowę, proporcjonalną w stosunku do tułowia. Nos jest długi, prosty, bez załamania, stanowi przedłużenie linii lekko wypukłego czoła. Policzki płaskie, podbródek i szczęki silne. Uszy są duże, spiczaste, szerokie u podstawy, nisko osadzone, porośnięte wewnątrz włosem. Oczy średniej wielkości, nieco skośnie ustawione, w kształcie migdałów, ciemnoniebieskie.

Tułów jest średniej wielkości, długi, smukły i dobrze umięśniony. Barki nie powinny być szersze od bioder. Kończyny proporcjonalne do ciała, długie i muskularne - tylne nieco dłuższe od przednich. Stopy małe i owalne, z delikatnym owłosieniem między palcami. Ogon bardzo długi, cienki, zwężający się i spiczasto zakończony.

Szata jest delikatna i jedwabista, bez podszerstka, nie tak obfita jak u innych ras półdługowłosych. Krótka na głowie i kończynach, dłuższa na bokach tułowia i brzuchu, na ogonie tworzy pióropusz.

Kot balijski ma umaszczenie typu syjamskiego z kolorowymi oznaczeniami na głowie, uszach, kończynach i ogonie. Muszą mieć jednolity odcień i kontrastować z barwą tułowia. Lekkie cieniowanie na bokach ciała jest dozwolone.

Znaczenia w kolorze ciemnobrązowym, niebieskim, czekoladowym, liliowym, rudym, kremowym, szylkretowym we wszystkich podstawowych kolorach, pręgowanym we wszystkich podstawowych kolorach. Występuje też maść biała, tzw. foreign white z nieujawnionymi dziedzicznymi skłonnościami do oznak. 

TEMPERAMENT I CHARAKTER

Kot balijski ma duży temperament, jest zwinny, wesoły i energiczny. To urodzony akrobata - uwielbia się wspinać, dlatego chętnie skorzysta ze specjalnego kociego słupka. Jest ruchliwy i potrzebuje sporo miejsca do zabawy i ćwiczeń. Można wychodzić z nim na spacery, jeśli nauczy się chodzić na smyczy. Ciekawski i wszędobylski, uwielbia być w centrum zainteresowania. Mocno przywiązuje się do domowników, ale największym uczuciem obdarza zwykle tylko jedną osobę. Jest wymagający i trzeba poświęcić mu dużo uwagi. Ma donośny głos i potrafi upominać się o codzienną porcję pieszczot, czy ulubiony smakołyk. Nie jest jednak pod tym względem tak zaborczy jak kot syjamski. Bardzo inteligentny, potrafi nauczyć się wielu sztuczek, pod warunkiem, że sprawia mu to przyjemność. Nie lubi zostawać sam przez dłuższy czas - znudzony potrafi być psotny. Najlepiej czuje się w towarzystwie swojego pana albo innego kota; dogada się również z psem.

PIELĘGNACJA

 

Szata balijczyka jest pozbawiona podszerstka, dlatego nie ma skłonności do kołtunienia. Wystarczy wyczesać ją raz na kilka dni, aby usunąć martwy włos. Aby zapobiec zaleganiu sierści w kocich jelitach, można podawać pasty odkłaczające albo specjalne karmy. Raz na jakiś czas trzeba sprawdzać uszy i przycinać pazury.